Victor hör hemma i skogen
Det är blött och regnigt bland träden utanför Sösdala. Men högt uppe i Victor Kokks skördare Scorpio King är det torrt och bekvämt. Och han får vara i skogen, vilket är det han älskar.
Victor är 21 år gammal och arbetar som maskinförare på Hansson i Röke. Ett jobb som han fick tack vare att han gjorde sina praktikperioder där, under inriktningen skog med yrkesutgång maskinförare på Önnestadsgymnasiet. Eleverna på skolan är eftertraktade på arbetsmarknaden och det är inte ovanligt att arbetsgivarna själva hör av sig för att höra om det finns några tillgängliga för jobb.
– En dag ringde min nuvarande chef in till skolan och frågade om det var någon som skulle ta examen och ville jobba hos honom. Det var ingen som var redo just då, men däremot behövde jag en praktikplats, säger Victor.
Han gjorde första praktik som skotare, den som hämtar virket när det är fällt. Både arbetsgivaren och Victor trivdes med varandra så Victor fortsatte göra sina praktikperioder där, innan han efter studenten blev erbjuden ett fast jobb som skördare.
Victors huvudsakliga uppgift är att fälla träd, kvista och sortera dem i sin skördare, innan en skotare kommer och hämtar virket åt beställaren. Jobbet innebär att han ofta byter plats, beroende på vilka uppdrag de får in och vilka markägare som beställer jobb. Det trivs han bra med, eftersom varje plats innebär en ny utmaning och att arbetet är varierat.
Victor tog studenten 2023 och minns tiden på Önnestadsgymnasiet som lärorik och väldigt rolig.
– Det var bra lärare och eftersom vi var en liten klass fick vi en bra gemenskap. Dessutom var det mycket praktiska ämnen vilket jag tycker är jättebra.
Skördarkursen var den roligaste kursen. Då var hela klassen ute i skogen varje dag i tio veckors tid och högg träd i skördare. Precis det som Victor gör idag. Och det märks att det är här han trivs och känner sig som hemma, även dagar då regnet öser ner.
– Det bästa med jobbet är friheten, att få ta eget ansvar och komma ut i naturen. Även sådana här dagar! Det är gött detta också, det är ett väder i sig, säger han och skrattar.
Följ oss på
sociala medier