Ny YH-utbildning startar i Önnestad: Driftledare Lantbruk

Hösten 2022 startar den nya utbildningen Driftledare Lantbruk på Önnestads Yrkeshögskola. Utbildningen fyller ett tomrum i branschen, där bristen på kompetent arbetskraft inom driftsledning är stor och väntas öka ytterligare det kommande decenniet.

Utbildningen ger möjlighet till eget företagande eller stimulerande ledarjobb!

Driftledare Lantbruk startar oktober 2022 och är en vuxenutbildning som riktar sig till dig med minst ett års yrkeserfarenhet på heltid inom lantbruksarbete med lantbruksdjur och växtodling. Utbildningen på Önnestadsgymnasiet – som är en av Sveriges absolut modernaste och grönaste utbildningsanläggningar – är CSN-berättigad, omfattar 215 yrkeshögskolepoäng och leder till yrkeshögskoleexamen. 

Nästa utbildningsstart
14 november 2022

All information om utbildningen hittar du här: Driftledare Lantbruk

Aktuellt